M
NU

4 ověřené tipy, jak se obléct na pohovor

7. 8. 2022 09.23

Pohovory patří mezi situace, kde musíte udělat dobrý první dojem. Ve chvíli, kdy vejdete do dveří, byste měli působit decentně, zároveň sebevědomě. Přečtěte si, co si obléct na pohovor, a předejděte tak případnému faux pas.

1. Ani přílišné strojení, ani velká ledabylost

Důležité je samozřejmě to, kam se hlásíte. Jinak se obléknete, pokud máte zájem o místo v mateřské škole, jiné oblečení zvolíte na pohovor v grafickém studiu a úplně jiné, když se zajímáte o práci na ministerstvu či v bance. 

Nebuďte tzv. overdressed

Ať už školka, nebo ministerstvo, základem je nepřehnat to, „vejít se mezi mantinely“. Chcete vypadat dobře, ale nejdete na reprezentační ples. Třpytivé blůzy a nabírané sukně na pohovor opravdu nepatří, stejně jako účesy à la princezna nebo nevěsta.

Kdy se hodí neformální oblečení na pohovor

Neumíte si představit saka a kostýmky v marketingových, grafických a dalších kreativních agenturách? Skutečně je tam neuvidíte. Samozřejmě to neznamená, že vhodné oblečení na pohovor = tričko s Batmanem, džíny s dírami a sešmajdané tenisky.Abyste působili slušně, zároveň ne upjatě, zvolte tlumené barvy, svůj outfit ale okořeňte třeba barevnými punčochovými kalhotami nebo výrazným šperkem. Nic také nepokazíte tmavě modrými džíny, světlým tričkem/halenkou a šik blejzrem. 

V dalším článku se dozvíte, že ani s barevnými ponožkami k obleku nešlápnete vedle.

2. Pozor na vyzývavost aneb vhodná délka sukně

Zapomeňte na příliš krátkou mini. Nepůsobí seriózně, zato zbytečně vyzývavě až vulgárně. Ideální délka sukně na pohovor sahá pod nebo těsně nad kolena

S délkou sukně souvisí také volba silonek. Pod midi sukni si totiž klidně můžete vzít samodržící punčochy, aniž by hrozilo, že náhodně vykoukne jejich krajkový lem

3. Punčochové kalhoty (ne) za každou cenu

Sukni máte vybranou, ale nevíte si rady, jaké a jestli vůbec zvolit punčocháče? Rozhoduje jednak to, kam se na pohovor chystáte, jednak počasí. Punčochové kalhoty a punčochy jsou většinou neodmyslitelnou součástí formálního oblečení na pohovor – finanční poradkyni v elegantním kostýmku a botách s nízkým podpatkem si bez nich asi představí málokdo.

Přečtete si, kdy a proč dát přednost černým silonkám

Holýma nohama vkročte jen tam, kde jsou přijatelné

Instituce bez striktně daného dress code, které si na přílišné formality nepotrpí, snesou i holé nohy. Nenechávejte ale silonky doma za každou cenu. Pokud vás nečeká pohovor uprostřed parného léta a nevyrážíte na něj ve vzdušných šatech, vždy je lepší punčochové kalhoty nebo punčochy mít. 

4. Zaměřeno na detaily

Při pohovoru budete pod drobnohledem. Oku personalisty nebo vašeho budoucího zaměstnavatele neunikne chybějící knoflíček na halence, límeček zašpiněný od make-upu, ani umolousaný lem nohavice. Vše musíte mít čisté a bezchybné.

Přečtěte si, jak zvrátit kalamitu – co s okem na punčoše.

Detail dělá celek, proto se zaměřte na to, aby vám stylově ladily nejen boty, ale také šperky, šála, kabelka i účes.