M
NU

Oko na punčoše: jak mu předejít a co funguje jako první pomoc

7. 7. 2022 09.11

Stačí jen chvilka nepozornosti, roztřepený nehet, zrádný povrch židle… Oko na punčoše se zjeví rychle a ještě rychleji se umí rozšířit. Základem je prevence – osvojte si doslova mrazivý fígl, jak silonky udělat odolnější. Pokud se očko přesto objeví, naučte se situaci vyřešit jednoduše a efektivně.

Trik se zmrazením 

Nezatracujte babské rady, některé z nich až zázračně fungují. Zmrazením punčoch a punčocháčů před jejich prvním nošením dosáhnete zpevnění vláken, která se pak méně trhají. 

Nové silonky opláchněte ve vlažné vodě, mokré je složte do plastového pytlíku a vložte přes noc do mrazáku. Na tahle kouzla a čáry si vyhraďte dostatek času – ráno budete muset ještě čekat, než punčocháče rozmrznou a proschnou.

Správné oblékání silonek a manipulace s nimi

Jakmile jsou vaše silonky po terapii mrazem připraveny k nošení, ujistěte se, že nemáte roztřepené nehty (na rukou ani na nohou) a popraskané paty. Pro jistotu si sundejte prstýnky a náramky s kamínky. Vláknům jemných punčochových kalhot a punčocháčů stačí opravdu málo. 

Vsedě a pomalu

Při oblékání je lepší sedět (nebudete se při chytání balancu do nohavice trefovat několikrát). Navlékněte si nohavici nejdříve na ruku, následně ji shrněte a připravte si tak pro nohu „ponožku“, kterou postupně vytahujte. Minimalizujete tak kontakt s nehty a patou.

Oko na punčoše. Co teď?

Přes všechno mrazení silonek, pilování nehtů a krémování pat se vám přece jen oko na punčoše utvořilo? Jednejte hned, jak si jej všimnete. V boji proti rozšiřujícímu se problému nasaďte jednu z účinných zbraní:

  • lak na vlasy,

  • bezbarvý lak na nehty.

Jejich lepkavost působí jako brzda. Malé očko, které přetřete vrstvou laku na nehty nebo přestříknete lakem na vlasy, tak zůstane malé po zbytek dne.

Dírka na palci

Znáte to – při obouvání či zouvání vám najednou vykoukne palec. Snažte se oku na punčoše v oblasti prstů předejít a vybírejte si silonky se zesílenou špičkou.

Pokud máte oblíbené superjemné punčocháče bez zesílení, u nichž v botách hrozí vysoké riziko protržení, noste spolu s nimi ještě jemné ťapky do balerín, které poslouží jako ochranná vrstva. 

Přečtěte si o výhodách nošení ťapek do balerín více.

Tip pro odvážné rebelky

Nemáte zrovna po ruce lak na nehty nebo vlasy, nejste právě kostýmkový typ a oko na punčoše už se vymklo kontrole? Objevte v sobě rebelku a nechte si schválně rozjet několik dalších ok. Vytvořte si tak třeba zajímavé pruhy. 

V minutě vykouzlíte ten správný festivalový look, jehož nedílnou součástí jsou vzorované a síťované punčocháče